Jak wygląda kariera trenera personalnego?

Każdy trener personalny jest wyjątkowy nie tylko przez swoją osobowość, język czy sposób traktowania podopiecznych. Metody treningowe i wyznawane przekonania co do samodoskonalenia, to kolejne elementy wyróżniające poszczególnych trenerów. Do tego dochodzi oczywiście kwestia diety czy suplementacji, więc ilu trenerów personalnych – tyle szkół, warsztatów i praktycznych metod podejścia. Nie ma więc też jednej ścieżki kariery czy nauki, która gwarantowałaby zostanie trenerem personalnym, tak samo jak żadna szkoła czy wykształcenie albo doświadczenie zawodowe nie dyskwalifikuje przed zostaniem wybitnym trenerem personalnym.

Jak zostać trenerem personalnym – ścieżka do szybkiej kariery w zawodzie

Wydaje się, że wielu trenerów rozpoczęło swoją działalność po przejściu własnej wewnętrznej i zewnętrznej przemiany. Wśród nas są więc profesjonalni sportowcy, którzy po zakończeniu kariery pozostali poniekąd w zawodzie i przekazują swoją ogromną wiedzę każdemu, kto chce ją zdobyć. Są osoby po szkoleniach, kursach i warsztatach, mających na celu przekazanie im tajemnej wiedzy doskonalenia innych. Nie brakuje jednak takich, którzy zainteresowali się sportem czy dietetyką typowo amatorsko, ale przez lata samodoskonalenia i rozwoju doszli do poziomu, na którym mogą śmiało trenować i wspierać radą innych trenujących amatorów.

Jeśli nawet nie można wskazać jednej optymalnej ścieżki gwarantującej najszybszy start w tym zawodzie, to z całą pewnością wskazać można na zakres cech osobowościowych i psychologicznych oraz zdrowotnych, które zdecydowanie ułatwiają rozpoczęcie kariery trenera personalnego:

  • pracowitość – jest to cecha, którą każdy trener personalny chce wypracować u swojego podopiecznego, więc sam musi być niezłomnym przykładem takiej pracowitości;
  • energetyczność – trener chce przekonać uczestnika programu do tego, że jego ukończenie naładuje go energią i da mu dużo pozytywnej siły do życia, więc sam powinien być bardzo żywiołowy i energetyczny;
  • siła fizyczna i kondycja – nie da się nikogo przekonać do skuteczności własnych metod treningowych, jeśli nie posiada się własnej naturalnej siły i kondycji, wytrzymałości czy refleksu;
  • komunikatywność – jak w wielu zawodach trenerskich, kluczowe często nie jest dobranie metody treningowej czy diety, ale prawidłowe porozumiewanie się z podopiecznymi, więc umiejętność komunikacji, rozmowy i docierania do sedna oczekiwań trenującego stanowi fundament pracy z każdym uczestnikiem;
  • cierpliwość – różni uczestnicy programu mają różne skłonności, tendencje, mocne i słabe strony, więc po wielu treningach i tygodniach spędzonych nad jednym zagadnieniem także po stronie trenera mogą pojawić się oznaki zniecierpliwienia czy spadku zaangażowania, a jest to wyjątkowo niekorzystne i niemile widziane w tej konkretnej linii pracy.

Charakter na pierwszym planie

Osoby pragnące zostać trenerem personalnym przede wszystkim muszą mieć nienaganny charakter i być pracowitymi – jeśli chcą uczyć swoich podopiecznych regularności i nieustępliwości, to sami muszą świecić przykładem tych cnót. Przed zapisaniem się na jakikolwiek kurs trzeba więc zajrzeć w głąb samego siebie i odpowiedzieć sobie na pytanie – czy mam na tyle uporządkowane i satysfakcjonujące, zdrowe życie, aby uczyć i ćwiczyć tę zdolność z innymi? Trener personalny to zawód wyjątkowo odpowiedzialny, ponieważ większość klientów zgłaszających się po pomoc do trenera personalnego, oczekuje nie tylko kompleksowej pomocy z pogranicza treningu fizycznego, dietetyki i psychologii, ale także spodziewa się wymiernych rezultatów.

Praca z oczekiwaniami uczestników programów treningowych to największe wyzwanie dla trenera – sam oczekuje, że jego praca będzie przynosiła widoczne i dające się zmierzyć efekty, ale jednocześnie nie może ulec nadmiernej presji ze strony swojego podopiecznego. Zrozumienie naturalnych ograniczeń organizmu i umysłu w warunkach ciężkiej pracy i wysokich wymogów czy presji otoczenia, to element odróżniający przeciętnych trenerów personalnych od tych najlepszych. Bo dopiero trener, który rozumie wyzwania i ograniczenia, z którymi boryka się jego klient, jest w stanie najlepiej dopasować program i zalecenia dietetyczne do potrzeb uczestnika. Musi jednak przy tym umieć się odpowiednio precyzyjnie wysławiać i wyrażać, aby nie dochodziło do żadnych wątpliwości komunikacyjnych, a do tego sam musi być przykładem cnót, których oczekuje – jak pracowitość czy punktualność.

Ostatecznie należy także pamiętać, że trener personalny sam jest człowiekiem, który musi stale utrzymywać koncentrację na najwyższym poziomie i nie może okazywać zniecierpliwienia postawą swojego podopiecznego, co wymaga niewątpliwie stałej pracy nad sobą. Wszystkie te umiejętności, nie tak proste do wyćwiczenia, w połączeniu z odpowiednią siłą i tężyzną fizyczną, powinny stanowić wyjątkowo solidny fundament pod karierę trenera personalnego.

Praca trenera personalnego – gdzie i jak zacząć?

Znalezienie zatrudnienia jako trener personalny nie będzie łatwe, ponieważ dzisiaj na rynku rośnie konkurencja w tym zakresie i zwłaszcza duże miasta nasyciły się ofertą niejednego klubu czy akademii, które przy okazji organizowanych ćwiczeń fitness lub tanecznych chcą także propagować zdrowy styl życia. Praca na etacie w takim miejscu jest z pewnością rozwiązaniem mniej wymagającym niż próba uruchomienia własnego miejsca i praca na własny rachunek – zwłaszcza dla osób, które doświadczenie w tej branży mają znikome i dopiero chcą się przyuczyć zawodu, zdobyć niezbędne doświadczenie.

Dla trenerów z osiągnięciami na arenie sportowej i wielkim doświadczeniem oraz wiedzą teoretyczną z zakresu odnowy biologicznej albo dietetyki, praca na własny rachunek pod swoim własnym szyldem wydaje się rozwiązaniem znacznie korzystniejszym, na którym ostatecznie zyskują również sami klienci i uczestnicy zajęć, ponieważ:

  • mogą stosować własne, wybrane zgodnie z doświadczeniem i wiedzą metody treningowe, programy dietetyczne czy zestawy ćwiczeń;
  • mają dowolność w doborze produktów i urządzeń promowanych i stosowanych w swoim miejscu pracy;
  • przejawiają zdecydowanie większe zaangażowanie w pilotowanie każdego uczestnika indywidualnie, ponieważ własnym nazwiskiem firmują dane miejsce;
  • potrafią doradzić nie tylko w kwestii programu treningowego, diety czy suplementacji, ale także mają doświadczenie z odnowy biologicznej, fizjoterapii, a niejednokrotnie także są świetnymi psychologami sportowymi i motywatorami.

Znalezienie równie zaangażowanej i profesjonalnej, kompletnej obsługi w sieciowej siłowni, gdzie karnety roczne wykupują setki klientów, jest niemożliwe. Dlatego zachęcamy do korzystania z akademii, w której trenerami są zawodowcy z krwi i kości, skupieni tylko na jednym celu – realizacji Twoich celów.

Wynagrodzenie trenera personalnego to nie wszystko

Wynagrodzenie za wykonywaną pracę to często najważniejszy czynnik decydujący o tym, czy ktoś zamierza rozpocząć konkretną karierę. W przypadku trenerów personalnych trudno mówić o jednej wspólnej stawce – wiele zależy od grupy klientów, do których adresuje się swoje usługi oraz od renomy nazwiska, jakie posiada trener. Ktoś rozpoczynający dopiero swoją przygodę z całą pewnością nie może oczekiwać wyższych stawek niż około sto złotych za godzinną sesję z klientem. Jeśli jednak komuś uda się związać z klientem bardziej długotrwałą umową i współpracować na przestrzeni wielu miesięcy – może liczyć na wynagrodzenie rzędu tysiąca złotych za miesiąc takiej współpracy. Jak łatwo policzyć, przy kilku stałych klientach daje to już całkiem pokaźną miesięczną kwotę – nawet dla początkującego trenera.

W przypadku najbardziej doświadczonych i cenionych doradców i trenerów personalnych, którzy mają wyrobione w swoim mieście nazwisko i uznanie bardzo skutecznych, wynagrodzenie praktycznie zawsze negocjowane jest indywidualnie po wcześniejszej rozmowie z klientem i rozpoznaniem jego oczekiwań oraz stanu zdrowia, obecnej kondycji i możliwości jego zaangażowania w program treningowy na przestrzeni najbliższych tygodni. Są to więc czynniki, który każdy trener ocenia sam i analizuje pod kątem wydajności własnych technik treningowych aby wiedzieć, ile czasu i uwagi trzeba będzie poświęcić na danego klienta w miesiącu, aby rzetelnie i kompletnie zająć się jego przypadkiem.

NAPISZ DO NAS: