Suplementacja w czasie treningów

Każdy, kto decyduje się na treningi, liczy na szybkie efekty i płynące z nich korzyści. Obserwujemy, że wiele osób ćwiczących suplementuje się przede wszystkim przed treningami, ponieważ zależy im na jak najlepszej kondycji oraz efektywności ćwiczeń. Odpowiednio dopasowane suplementy sprawiają, że organizm ma więcej energii i siły do działania, jak również szybko traci tkankę tłuszczową i buduje piękne mięśnie. Trenujący często zapominają o możliwości suplementowania organizmu we właściwe składniki podczas treningu, która również może przynieść wiele korzyści.

Substraty energetyczne

Każdy trening siłowy jest sporym wyzwaniem dla organizmu. W tym czasie metabolizm zmienia się, jak również mogą występować wahania hormonalne, niezależnie od płci. W wyniku regeneracji, takie zmiany powinny zostać przywrócone do normalności, aby organizm był w stanie właściwie funkcjonować. Bardzo ważne jest również, aby w organizmie znalazła się odpowiednia ilość substratów energetycznych, dzięki którym będzie on mógł ponosić wysiłek.

Dużą rolę pełni tu dieta osoby trenującej, która powinna być odpowiednio dopasowana do rodzaju i intensywności treningów, jak również do całego trybu życia. Dodatkowo suplementując się podczas trwania treningu, można liczyć na to, że energii nigdy nie zabraknie. Można też włączyć do suplementacji takie substancje, które wpłyną na jeszcze większe zaangażowanie do wysiłku.

Najlepsze preparaty wieloskładnikowe

Większość osób decydując się na wsparcie suplementami w trakcie treningu, wybiera właśnie kompleksowe preparaty wieloskładnikowe. Taka suplementacja sprawia, że organizm podtrzymuje pełną aktywność podczas ćwiczeń i angażuje się maksymalnie. Efekty takich działań można zauważyć naprawdę szybko. Dodatkowo, preparaty wieloskładnikowe wprowadzają również do organizmu komponenty, których zadaniem jest zatrzymanie niewłaściwych działań, jak na przykład wykorzystania białek ustrojowych. Muskulatura powstała w wyniku ciężkich treningów nie jest więc narażona na katabolizm. Zazwyczaj tego typu suplementy oferowane są przez producentów w formie proszków, które rozpuszcza się w wodzie i popija systematycznie w trakcie treningu.

Jakich składników nie może zabraknąć w suplementacji trenującego?

Warto poświęcić nieco uwagi wybierając odpowiedni suplement na czas treningu, ponieważ te różnią się od siebie składami. Ten najlepszy będzie stymulował układ nerwowy do pracy, a jednocześnie zadba o to, aby odżywić mięśnie. Jakie składniki powinny znaleźć się w suplemencie?

  • Zwyczajowo kompleksy wieloskładnikowe oparte są na działaniu aminokwasów EAA.
  • Niekiedy stosuje się również aminokwasy rozgałęzione BCAA.
  • Aminokwasy te wspomagają zwiększenie energii.
  • Ich rolą jest również wspomaganie anabolizmu organizmu poprzez stymulację specyficznych kinaz białkowych, odpowiedzialnych za syntezę.
  • BCAA ma również doskonały wpływ na normalizację hormonalną, która jest niezwykle ważnym elementem treningów.

Zawarte w suplementach składniki powodują zazwyczaj efekt syntezy tlenków azotu. Dzięki azotowi, mięśnie wydają się być znacznie większe, twardsze i bardziej napompowane. Wynika to z wpompowania sporej ilości krwi, która w nich pozostaje. Efekty takiego działania są widoczne dość szybko i często doceniane przez sportowców. Oczywiście, tego typu rozwój mięśni ma jedynie znaczenie psychologiczne. Im szybciej osoba trenująca zauważa pierwsze rezultaty i im są one lepsze, tym solidniej przykłada się następnie do treningów i z większym zaangażowaniem do nich podchodzi. Taki niewielki postęp może sprawić, że treningi będą sprawiały znacznie więcej przyjemności i satysfakcji.

Elektrolity – jeden z najważniejszych składników

Ćwicząc intensywnie i rozbudowując swoją tkankę mięśniową, nie wolno zapominać o znaczeniu elektrolitów. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To, w jakim stopniu organizm jest nawodniony, wpływa na samopoczucie człowieka oraz to, w jakiej mierze będzie w stanie zaangażować się w wysiłek fizyczny. Badania wykazują, że ubytek wody z organizmu rzędu zaledwie 7% ma ogromny wpływ na samopoczucie i możliwości osoby trenującej. Spada nie tylko ochota na ćwiczenia i energia, ale również zmniejszają się możliwości wydolnościowe organizmu. Obawia się on dalszej utraty wody i niechętnie przystępuje do treningu.

Jakie elektrolity powinny znaleźć się w suplemencie?

Kluczowe z nich to z pewnością:

  • potas,
  • sód,
  • magnez,
  • wapń.

Substancje o działaniu energogenicznym

Warto pamiętać o tym, że za pomocą odpowiednio dopasowanych substancji, można zwiększyć energię swojego organizmu. Kofeina doskonale aktywizuje mózg i zwiększa jego możliwość koncentracji. Beta-alanina wspomaga transport jonów wodorowych, dzięki czemu mięśnie mogą pracować dłużej i mają większą wydajność. W produktach tego typu pojawiają się również składniki takie, jak ALC i tyrozyna. Te mają już bezpośredni wpływ na układ nerwowy osoby przyjmującej suplementy. Dzięki nim, można poprawić swoje samopoczucie i poczuć większy entuzjazm do działania. Poprawiają się dzięki nim również funkcje poznawcze organizmu. Nie powinno pojawiać się zaś uczucie zmęczenia i znużenia podczas treningu.

Czy w suplementacji powinien pojawić się też dodatek węglowodanowy?

Znaczenie w tym przypadku ma przede wszystkim dieta, jaką stosujemy na co dzień, a poza tym rodzaj treningu, który wybieramy. Bardzo ważne jest więc, aby producent suplementu umożliwiał wybór dwóch rodzajów produktów – zawierających taki dodatek i pozbawionych go w składzie. W przypadku osób, które trenują kulturystykę dodatek węglowodanowy nie jest potrzebny, ponieważ trening nie jest aż tak intensywny i długi, aby pozbawiać mięśnie glikogenu.

Osoby trenujące wytrzymałościowo lub siłowo przez wiele godzin, powinny jednak rozważyć wybór suplementu zawierającego taki dodatek. Treningi siłowe potrafią przecież trwać nawet do trzech godzin i jest to bardzo intensywna praca dla całego organizmu. Istotnym aspektem jest również rodzaj posiłku spożytego przed treningiem oraz czas, jaki od niego upłynął. Jeśli posiłek miał miejsce stosunkowo dawno, taki dodatek węglowodanowy może okazać się niezbędny. W przeciwnym razie, w sytuacji braku skutku trening będzie musiał zostać przerwany i konieczne będzie spożycie produktu, który zawiera cukier. Lepiej ustrzec się takiej konieczności, wybierając odpowiedni suplement.

Czy warto zastosować taką suplementację?

Naszym zdaniem – zdecydowanie tak. Odpowiednio dopasowane suplementy wpływają doskonale na wytrzymałość, energię organizmu, ale również podtrzymanie intensywności wybranego wysiłku i zniwelowanie spadków energetycznych, które mogą pojawiać się u każdego. Wiele osób przyznaje również, że stosując suplementy w trakcie treningu, znacznie szybciej się regenerują i czują się lepiej po zakończeniu aktywności. Często dodatki zawarte w suplementach wpływają pozytywnie na anabolizm, dzięki czemu można też cieszyć się szybkim przyrostem tkanki mięśniowej.

NAPISZ DO NAS: