Jak znaleźć w sobie motywację do ćwiczeń?

Wraz z nastaniem kolejnych sezonów wiosennych i letnich, nie bez powodu w mediach tradycyjnych i elektronicznych pojawiają się masowo kampanie reklamowe zachęcające do trenowania, diety czy suplementacji. Wszystkie produkty i usługi związane z szeroko rozumianym „zdrowym trybem życia” najlepiej sprzedają się właśnie po wyjściu z okresu zimowego, gdy u wielu osób nastąpiło przesadne nasycenie się niezdrową żywnością czy zyskanie dodatkowych kilogramów. Pojawienie się naturalnych promieni słonecznych i zieleni wokół sprawia, że także u ludzi budzi się apetyt na odżycie, powrót do normalnego funkcjonowania.

Dla ogromnej grupy osób to jednak nie pierwsze oznaki wiosny, a dopiero widmo wyjazdu na letni urlop i wakacje sprawia, że chcą poprawić swoją kondycję. Zrzucenie dodatkowych kilogramów w ciągu jednego miesiąca jest jak najbardziej możliwe i nie musi odbić się negatywnie na zdrowiu człowieka – o ile jest przeprowadzane zgodnie ze sztuką dietetyki i treningu, co umożliwiamy w naszej firmie, pod okiem doświadczonych trenerów i doradców.

O wiele gorzej jednak dla zdrowia, jeśli ten wzmożony okres intensywniejszej pracy nad sobą trwa zaledwie przez jeden, dwa lub góra trzy miesiące w roku. Jeśli ktoś znajduje w sobie motywację do ćwiczeń i chęć do dbania o swoje zdrowie wyłącznie przez ¼ roku, wtedy przez pozostałe ¾ roku jego organizm i umysł doznaje jeszcze większych strat. Warto więc zastanowić się dokładnie – jak i dlaczego wzbudzić w sobie stałą motywację i nieustający napęd do pracy.

Wyniki badań zawsze dobrym punktem wyjścia

Na sam początek warto zrobić sobie komplet badań, które będą stanowiły wyjście do analizy naszego stanu zdrowia, samopoczucia i poziomu zmęczenia czy kondycji. Niektóre z tych badań wykonać można bezpośrednio u nas przed rozpoczęciem współpracy, ale niektóre, jak wyniki badań krwi, należy przeprowadzić w przystosowanych do tego laboratoriach. Mając komplet wyników obrazujących stan zdrowia naszego klienta, możemy zdecydowanie lepiej zrozumieć jego kondycję fizyczną i ewentualnie przygotować program dietetyczny, który będzie w pełni odpowiadał na zapotrzebowanie jego organizmu.

Warto przy tym pamiętać, że wyniki badań są bardzo dobrą wskazówką nie tylko w sytuacji, gdy są one negatywne. Oczywiście wiele osób przychodzi do healthandbodyacademy.com dopiero po impulsie, jakim jest usłyszenie bardzo złej diagnozy ze strony lekarza pierwszego kontaktu. Nadwagę jest w stanie naocznie i bez pomocy wagi zdiagnozować u siebie każdy człowiek, ale problemy z cholesterolem, trójglicerydami i cukrem we krwi wychodzą dopiero na odpowiednich badaniach i to one są najczęściej tym, co zmusza naszych klientów do przyjrzenia się szerzej własnemu zdrowiu, trybowi życia i aktywności. Nie oznacza to jednak wcale, że osoby z teoretycznie dobrymi wynikami badań np. krwi w ogóle nie muszą nad sobą pracować – jest wręcz przeciwnie.

Najlepszym wariantem walki z najróżniejszymi chorobami – zwłaszcza cywilizacyjnymi, a te stanowią dzisiaj najpoważniejsze zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi na całym świecie – jest profilaktyka. Profilaktyka u osób, które nie mają bardzo złych wyników badań powinna opierać się przede wszystkim na umiarkowanej aktywności fizycznej oraz odpowiedniej diecie. Wielu naszych klientów nie wie jednak jak znaleźć na co dzień motywację, gdy jest się zdrowym? Na pewno bardzo pomocna jest w tym stała opieka trenera czy doradcy personalnego, który nie musi nawet w pełni kontrolować przebiegu kolejnych treningów i ćwiczeń, ale po prostu poprzez swoją obecność i kontakt z klientem regularnie sprawdza jego postępy i motywuje go do tego, aby nie robił sobie zbyt długich przerw w treningu ani nie odchodził zbyt daleko od przepisanej diety.

Rodzina, praca, przyjaciele

Z pewnością dla wielu osób bardzo motywująca jest rosnąca moda w najbliższym otoczeniu. Rosnąca popularność na jazdę rowerami w mieście czy bieganie, nawet amatorskie, przyczyniła się z całą pewnością do popularyzacji rekreacji i amatorskiego sportu w rozmaitych kręgach społecznych. Dla wielu osób kierowanie się trendami i chwilową modą może być jednak złudne, dlatego lepiej dobrze zastanowić się nad tym nie jaka aktywność jest łatwa do zorganizowania czy pasuje naszym znajomym, ale kluczowe jest to, w czym my sami się czujemy dobrze. Ślepe podążanie za sportami i zajęciami, które uprawiają np. współpracownicy, może być bardzo kosztowne, a przede wszystkim pozbawione sensu z punktu widzenia zdrowego życia. Nie każdy ma kondycję do biegów czy triathlonu, niektórzy mają predyspozycje do siłowni czy aerobiku, a właściwe zdiagnozowanie tych atrybutów jest jednym z podstawowych zadań trenerów w healthandbodyacademy.com.

Nie jest jednak tak, że w poszukiwaniu motywacji do cięższej pracy nad sobą współpracownicy w ogóle nie są potrzebni. Praca, rodzina (dom) oraz przyjaciele to ogromna część codzienności każdego człowieka. W miejscu pracy i w domu spędza się mnóstwo czasu, więc są to naturalnie miejsca, w których najłatwiej o pokusy lub właśnie zdrowe nawyki. Jeśli współpracownicy motywują osobę ćwiczącą i odżywiającą się zdrowo do kontynuowania tej ścieżki, zamiast rozpraszać ją propozycjami zamówienia fast-foodu na lunch, z pewnością o taką stałą motywację będzie łatwiej.

Jeszcze prościej zadbać o siebie i utrzymać reżim dietetyczny czy treningowy w sytuacji, gdy mocno wspiera nas rodzina i najbliżsi. Nie chodzi tylko i wyłącznie o to, aby nie kusić osoby trenującej niezdrowym jedzeniem, ale przede wszystkim o to, aby motywować ją i dopingować do dalszej pracy nad sobą. Najłatwiej uzyskać ten efekt natomiast poprzez chwalenie aktualnych zmian – nawet jeśli są niewielkie. Gdy tylko ktoś usłyszy kilka razy od najbliższych i znajomych, że wraca do formy, lepiej wygląda i jest pozytywnie nastawiony do życia – zyska najgłębsze przekonanie o sensie kontynuowania zajęć.

NAPISZ DO NAS: