Jak wygląda trening z trenerem personalnym?

Trener personalny to człowiek, na którym można i trzeba polegać nie tylko w chwilach słabości. Dla osiągnięcia odpowiednich rezultatów i założonych celów niezbędne jest przede wszystkim pełne poświęcenie samego uczestnika treningu i żadne krzyki czy motywacyjne formułki z ust trenera nie zastąpią prawdziwej wewnętrznej motywacji do treningu. Same ćwiczenia fizyczne w oderwaniu od prawidłowego żywienia i niekiedy suplementacji, przynoszą tylko częściowe rezultaty, a trenowanie wyniszczających programów bez właściwej suplementacji to wręcz najkrótsza droga do kalectwa lub przynajmniej bolesnych kontuzji i urazów.

Profesjonalny trening personalny

Za wszelką cenę, bez względu na założenia i cele (czy będzie to tylko zrzucenie kilogramów, wysmuklenie sylwetki, czy może popracowanie nad muskulaturą albo wzmocnienie bolącego kręgosłupa) należy łączyć treningi fizyczne ze stosownymi zmianami w nawykach żywieniowych. Suplementacja jest natomiast niezbędna praktycznie każdemu – nawet doskonale odżywiający się i przestrzegający diety człowiek nie jest w stanie z pokarmu, w naszej szerokości geograficznej, dostarczyć wszystkich niezbędnych metabolizmowi i komórkom substancji odżywczych czy mikroelementów. Dlatego dostarczanie z zewnątrz niezbędnych minerałów, witamin czy białek, to nieodłączny element odpowiedniej pracy z trenerem personalnym.

Można się więc spodziewać, że każdy z trenerów oferujących takie usługi ma niezbędne przeszkolenie i wiedzę nie tylko teoretyczną, ale również praktyczną. W większych akademiach i klubach kompleksowo zajmujących się treningiem personalnym liczyć można przeważnie na współpracę kilku trenerów:

 • innych od zajęć typowo fizycznych i rozwoju ruchowego
 • innych od dietetyki czy suplementacji
 • jeszcze innych od regeneracji, fizjoterapii czy odnowy biologicznej.

Każdy z elementów tej układanki jest niesamowicie ważny przy osiąganiu ostatecznych rezultatów, ale nawet największe poświęcenie i zaangażowanie trenera personalnego nie będzie w stanie zastąpić realnej motywacji po stronie uczestnika.

Pilnowanie postępów i modyfikacja planów

To, z czym sam trenujący ma często największe problemy, to zauważenie własnych błędów i mankamentów oraz wprowadzenie niezbędnych poprawek. Najczęstsze grzechy, które towarzyszą samoukom i osobom ściągającym wiedzę z Internetu, to przede wszystkim:

 • niewłaściwa postawa podczas wykonywania zestawu ćwiczeń;
 • zbyt intensywne lub zbyt krótkie jednostki treningowe;
 • niedociąganie figur lub skracanie ruchu;
 • nieprawidłowa postawa stóp przy wysiłku fizycznym;
 • niewłaściwe ułożenie kręgosłupa, karku czy kończyn w trakcie treningu;
 • nieodpowiednia regulacja oddechu;
 • brak rozgrzewki lub niewłaściwa rozgrzewka;
 • brak rozciągania i uspokajania tętna po treningu fizycznym.

Samokontrola wymaga już bardzo zaawansowanej świadomości i dopiero po latach treningu po okiem profesjonalisty amatorzy zyskują na tyle kompleksową wiedzę, by móc samodzielnie zmieniać obciążenia, interwały czy tempo treningowe. Na początku przygody z trenerem personalnym należy zaufać mu bez reszty i wykonywać tylko i wyłącznie jego polecenia i sugestie. Chęć wykonania dodatkowych ćwiczeń czy zrobienia większego obciążenia mija się z celem i może dodatkowo wypaczyć ocenę wykonanej pracy, przez co trener błędnie analizował będzie poziom zmęczenia czy regeneracji organizmu uczestnika.

Pilnowanie postępów i rozliczanie uczestnika treningu z kolejnych etapów realizowanych zgodnie z przyjętymi założeniami, to lwi element pracy każdego trenera personalnego nie tylko po to, aby widzieć czy klient wywiązuje się z zadanej mu pracy, ale również po to, by reagować na bieżąco i w razie potrzeby zmniejszyć obciążenie lub skrócić jednostki treningowe albo skupić się bardziej na regeneracji. Są to więc elementy, których sam uczestnik nie jest w stanie ocenić i dlatego trener znajdujący się zawsze u boku lub za plecami to najlepszy doradca i obiektywny, choć czasem surowy nauczyciel.

Praca z trenerem personalnym

Jednym z ważniejszych elementów każdego programu treningowego – a w szczególności takiego realizowanego wespół ze stale kontrolującym postępy trenerem – jest wyznaczanie odpowiednich i racjonalnych celów. Zbyt optymistyczne patrzenie na swoje możliwości lub chęć natychmiastowego zrzucenia wielu kilogramów, to najczęstsze przyczyny porażek przy pierwszym i drugim starciu z siłownią czy salą kardio. Bez względu na wcześniejsze doświadczenia sportowe i przygotowanie kondycyjne, do współpracy z trenerem personalnym zawsze należy podejść z chłodną głową i poniekąd „czystą kartą”.

Chociażby z tego tytułu, że każdy trener personalny czy przygotowania fizycznego ma swoje unikalne metody pracy z podopiecznym, wyjątkowy język motywacyjny i swój unikalny charakter. Ta mieszanka wspólnie pozwala na osiągnięcie sukcesu z danym klientem lub sprawia, że już od początku brakuje pewnej więzi i zaufania, które są między trenerem i jego podopiecznym niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Bez względu na to, z jakimi planami i założeniami początkowymi rozpoczyna się trening – już po pierwszym tygodniu przychodzi weryfikacja i jest to właściwy moment na to, aby raz jeszcze przyjrzeć się swoim planom i oczekiwaniom i ewentualnie zmienić nieco nastawienie do treningu. Zdecydowanie lepiej przystąpić do treningu z nastawieniem „nic nie muszę” niż „muszę to osiągnąć w ciągu miesiąca”, ale trener personalny z pewnością po wstępnej analizie i rozmowie z podopiecznym obierze najbardziej optymalną strategię „dopingowana” uczestnika do właściwego zaangażowania.

Rozliczanie pracy trenera personalnego

Do oceny i rozliczenia poszczególnych etapów treningu najlepiej, aby dochodziło w regularnych, miesięcznych odstępach. Wtedy natężenie jednostek treningowych i czas pracy z trenerem jest porównywalny, więc zdecydowanie łatwiej zaobserwować postęp lub jego brak i zdiagnozować kluczowe tezy związane z czyimś programem treningowym. Pakiet stałej kontroli i asysty trenera wraz z dietetykiem to najlepsze rozwiązanie, które daje gwarancję dojścia do założonych celów – nawet jeśli nie w perspektywie natychmiastowej, to w regularnych miesięcznych krokach. Naturalnie w ocenie tej stosujemy nie tylko miary matematyczne i dane statystyczne, ale równie istotny jest dla nas odbiór treningu przez samego uczestnika, jego samopoczucie i poziom satysfakcji.

NAPISZ DO NAS: