Jak rozpoznać profesjonalnego trenera personalnego?

Trenerów personalnych nie brakuje dzisiaj na rynku, więc wybranie tego odpowiedniego może być nie lada wyzwaniem. Samo oglądanie stron internetowych czy sprawdzanie referencji pozwala oczywiście ocenić faktyczne zaplecze merytoryczne i nie tylko danego trenera czy konsultanta, ale bardzo ważny jest jednak osobisty kontakt. Czym innym są referencje i mocne strony, a czym innym jest współpraca i „zgranie” pomiędzy klientem a jego trenerem – gdyż tylko to gwarantuje sukces.

Jak ocenić predyspozycje trenera

Niektórzy trenerzy personalni starają się docierać do swoich podopiecznych w sposób wyjątkowo delikatny, żeby nie zniechęcić ich w żaden sposób do wysiłku i dalszego treningu. Inni uważają, że najważniejsza w treningu jest szczerość i odpowiednia motywacja, dlatego nierzadko używają twardszej retoryki i ostrzejszych słów – zwłaszcza gdy zauważają, że ich podopieczni nie przykładają się do zajęć czy nie przestrzegają przepisanej diety.

W ten sposób klient, który nie lubi być krytykowany lub zbyt mocno kontrolowany na pewno nie będzie się dobrze dogadywał z trenerem, który ma w swoim arsenale nieco mocniejsze metody treningowe i ostrzejszy język motywacyjny. Są jednak i tacy klienci, którym notorycznie brakuje koncentracji i motywacji, a przy okazji na każdym kroku starają się odbiegać od przepisanej diety czy reżimu treningowego i dla nich właśnie taki twardszy trener jest najlepszym rozwiązaniem. Ponieważ jednak nie da się w ciemno ocenić, czy będzie się miało „chemię” ze swoim trenerem personalnym – najlepiej sprawdzić do w praktyce i umówić się na chociaż jedne zajęcia, po których wiele niewiadomych zostanie rozwiązanych.

W healthandbodyacademy.com zawsze jesteśmy gotowi na to, aby spotkać się z Tobą i przedyskutować Twoją wizję treningu, oczekiwania i cele, a następnie wspólnie dobierzemy sposób ich realizacji. Oczywiście bardzo ważne są dla nas odpowiedzi, których nasi podopieczni udzielają na najważniejsze pytania, gdyż doskonale wiemy jak styl życia wpływa na Twoje możliwości treningowe. Nie musisz podpisywać umów długoterminowych czy zobowiązań na kilkadziesiąt treningów – możesz zdecydować się na pojedynczą godzinę, w trakcie której poznasz nie tylko naszych trenerów, ale również naszą infrastrukturę, sprzęt treningowy czy podejście do diety.

Umiejętność współpracy i słuchania

Wysiłek fizyczny i trzymanie się konkretnego planu dietetycznego lub programu suplementacji, to najważniejsze zadania, jakie stoją przed samym uczestnikiem i żaden, nawet najlepszy trener personalny nie będzie w stanie sprawić, aby osoba nie czująca wewnętrznie potrzeby do pracy nad sobą, faktycznie rygorystycznie realizowała kolejne cele. Bardzo często powodem zniechęcenia uczestnika takich kursów czy treningów jest to, że jego potrzeby czy bariery i ograniczenia nie są poważnie traktowane przez jego opiekuna. W healthandbodyacademy.com doskonale rozumiemy, że nasi podopieczni i klienci mają swoje ograniczenia, życie prywatne i towarzyskie, które rzutuje często na ilość wolnego czasu do rozdysponowania. Rozumiemy również, że nie wszystkie „superfood” i zdrowe przekąski są dla każdego, a nasi klienci mają swoje konkretne upodobania smakowe i żywieniowe. Biorąc to wszystko pod uwagę, najważniejszym dla nas celem jest jak najlepsze poznanie naszych podopiecznych.

Tylko poprzez bardzo życzliwą i szczerą rozmowę przypominającą niekiedy wywiad lekarski, jesteśmy w prawidłowo odczytać czego oczekiwać od swojego trenera personalnego i dostosować się do Waszych potrzeb. Dlatego też pierwsze nasze spotkanie to przede wnikliwy wywiad i długa rozmowa, połączona z odpowiednimi badaniami. Aby trener personalny mógł profesjonalnie wykonywać swoją pracę, obowiązkowo jego klub czy sala treningowa powinny być wyposażone w podstawowy sprzęt diagnostyczny. Sprawdzenie chociażby składu ciała i oszacowanie, ile procent w organizmie klienta stanowi tłuszcz, a ile mięśnie, pozwala na znacznie bardziej precyzyjne ustalenie faktycznych norm i realnej ścieżki rozwoju dla podopiecznego.

Skąd czerpać opinię o trenerach?

Na tym etapie również poznajemy w healthandbodyacademy.com oczekiwania samego klienta. Czasami zdarza się, że są one nierealne lub wyolbrzymione i wtedy bardzo ważne jest jak trener przekazuje swoje uwagi i okazuje swoje krytyczne nastawienie. Z pewnością otwarte stwierdzenie, że klient nie poradzi sobie z osiągnięciem konkretnego celu nie wchodzi w grę, ale tak samo odpowiedzialny trener personalny nie powinien zakłamywać rzeczywistości i przekonywać każdego potencjalnego klienta do tego, że jest on w stanie osiągnąć absolutnie wszystkie swoje założenia.

Dlatego odpowiedzialnego trenera personalnego poznać można przede wszystkim po tym, że nie boi się w elastyczny, indywidualny i asertywny sposób podejść do każdego klienta i przekazać mu również własną krytyczną czy negatywną opinię. Jak już zaznaczyliśmy we wstępie – opinie na temat konkretnego trenera czy klubu fitness albo sali treningowej najlepiej wyrobić sobie samemu. Oczywiście w Internecie nie brakuje opinii o różnych miejscach i trenerach – zwłaszcza tych popularniejszych i liczniej odwiedzanych. Jednak to, co nie do końca pasuje jednemu uczestnikowi programu, innemu spodoba się bardzo. Dlatego nie ma skuteczniejszej metody na określenie wartości danego trenera niż spotkanie, rozmowa i odbycie chociaż jednej jednostki treningowej.

NAPISZ DO NAS: