Jak dobrać rodzaj treningu?

Prawidłowo skalibrowany trening to podstawa każdego programu mającego na celu odmianę życia. Poprzez poprawienie kondycji i wydolności organizmu poprawia się ogólny komfort życia, ułatwia się funkcjonowanie w codziennych sytuacjach. W efekcie treningów i poniekąd zupełnie przy okazji dojść może do redukcji masy ciała czy uelastycznienia skóry i de facto całego układu kostno-mięśniowego.

Dla osób, które długimi latami nie przejawiały nawet najmniejszej aktywności fizycznej już samo regularne chodzenie do parku czy krótkie przebieżki na świeżym powietrzu mogą przyczynić się do niesamowitego wzrostu chęci do życia, produkcji endorfin i lepszej organizacji własnego czasu. Są to więc efekty, po które zawsze warto sięgnąć, a które po prostu odmieniają poziom życia i przywracają je na odpowiednie tory.

Praca u podstaw” pod okiem trenera, czyli jak zacząć trening?

Jeśli jednak chcemy osiągnąć coś więcej i zyskać długotrwałe efekty poprzez świadome poznanie siebie i własnego organizmu, potrzeba bardziej powtarzalnej pracy „u podstaw”. Z pomocą trenera personalnego zdecydowanie łatwiej odnaleźć się w świecie, gdzie najpierw warto wykonać pomiary wydolności organizmu czy budowy masy ciała, aby w ogóle wiedzieć, na czym się stoi. Dopiero w oparciu o konkretne badania wydolności oddechowej, krwi i wywiad z uczestnikiem programu, możliwe jest dokładniejsze nakreślenie mapy problemów i ścieżki wychodzenia z nich.

Ponieważ jest to zawsze proces złożony i wielostopniowy, opieka trenera personalnego czy dietetyka w całej rozciągłości realizowanych zadań jest najlepszym rozwiązaniem. Głównie dlatego, że program treningowy – nawet ten najlepszy i napisany z największą starannością pod indywidualne potrzeby danego uczestnika – zawsze wymaga odpowiednich modyfikacji i poprawek w zależności od kolejnych wyników i postępów uczestnika.

Tylko wprawne oko trenerskie jest w stanie wychwycić po tygodniu trenowania z podopiecznym, co koniecznie wymaga poprawek i zmian w kontekście:

 • stosowanych obciążeń;
 • interwałów i tempa oraz ilości powtórzeń konkretnych serii i ćwiczeń;
 • konkretnych ćwiczeń i sposobu ich wykonywania;
 • diety towarzyszącej;
 • proponowanej suplementacji.

Regularne kontrolowanie wyników i sprawdzanie w jaki sposób zmieniają się konkretne parametry wydolnościowe organizmu oraz samej budowy ciała w odniesieniu do pierwszych wyników dają najlepszy pogląd na rozwój danego uczestnika programu. Dlatego współpraca z tymi samymi trenerami i tą samą firmą przez dłuższy okres jest najbardziej wskazana dla pełni satysfakcji, natomiast trenerom daje możliwość zaprezentowania całego repertuaru swoich umiejętności.

Ewolucja planu treningowego

Dopiero po kilku miesiącach można w pełni obiektywnie ocenić, co udało się zrealizować i jakie są jeszcze dalsze pola do poprawy – niekiedy wymagające zmiany planu treningowego na inny. Jeśli bowiem klient na początku musi przede wszystkim zmierzyć się z odtłuszczeniem organizmu i jego oczyszczeniem z wielu bardzo szkodliwych mikroelementów i pierwiastków – jego dieta i plan treningowy muszą być poprowadzone w konkretnym reżimie.

Po odniesieniu pierwszego sukcesu nie poprzestajemy jednak w pracy i dostosowujemy program do nowych możliwości kondycyjnych nieco odchudzonego ciała, które wreszcie może pomyśleć o wzmocnieniu mięśni szkieletowych i uelastycznieniu stawów wraz z dotlenieniem krwi i komórek oraz dalszą detoksykacją. Zwieńczeniem tego etapu jest przejście do kolejnego programu, w którym jadłospis i formy treningu podporządkowane są już tylko i wyłącznie rzeźbieniu wymarzonej sylwetki lub pracą nad mięśniami albo konkretną częścią ciała.

Tylko opieka trenera z dużym doświadczeniem jest w stanie szybko i w miarę bezboleśnie przeprowadzić przez wszystkie te etapy i zakończyć całą współpracę z dużą satysfakcją. Arsenał profesjonalnego trenera personalnego pozwala mu na wspieranie swojego podopiecznego we wszystkich jego staraniach i w najróżniejszych programach i planach:

 • programy redukujące tkankę tłuszczową;
 • programy wspierające detoksykację (oczyszczanie organizmu);
 • programy na rozbudowę masy mięśniowej;
 • programy wytrzymałościowo-kondycyjne;
 • programy kardio (dla osób z problemami sercowo-naczyniowymi lub schorzeniami układu ruchu, cukrzycą itp.);
 • programy specjalistyczne (dla osób uprawiających daną dyscyplinę sportową, np. taniec towarzyski albo gimnastykę, w zakresie wpierającym mięśnie lub stawy najbardziej przez nich eksploatowane itp.).

Trening na redukcję tkanki tłuszczowej

Chcąc zgubić zbędne kilogramy, wiele osób ogranicza się jedynie do diety. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ organizm ma niewiele szans na spalanie tkanki tłuszczowej przy ograniczeniu ilości kalorii, ale braku wysiłku. Taki wysiłek powinien być w odpowiedni sposób ukierunkowany, aby przede wszystkim wpływał na poprawienie metabolizmu i szybsze spalanie oraz utratę zbędnych kilogramów.

Osoby, które chcą schudnąć, nie są zainteresowane nadmiernym rozbudowywaniem mięśni, a jedynie modelowaniem sylwetki. Dla nich wskazany jest przede wszystkim trening cardio, który wpłynie pozytywnie na szybkość akcji serca i pobudzi cały organizm do pracy. Taki wysiłek musi trać przynajmniej przez pół godziny i być na tyle intensywny, aby pozwolił na utratę tkanki tłuszczowej w dość szybkim tempie. W połączeniu z dobrze opracowaną dietą i suplementacją organizmu, można liczyć na naprawdę szybko widoczne efekty.

Michał specjalizuje się w treningach, które spalają tkankę tłuszczową, modelując jednocześnie sylwetkę i pozwalając na rozbudowę mięśni w odpowiednim zakresie. Agnieszka prowadzi zaś treningi modelujące i rzeźbiące sylwetkę, rozciągających i pozwalających na budowę masy mięśniowej. Z przyjemnością przygotowujemy indywidualne plany treningowe dla naszych podopiecznych. Każdy organizm jest inny i wymaga innego rodzaju działania, aby pobudzić go do spalenia zbędnej tkanki tłuszczowej. Na takim efekcie najczęściej zależy kobietom, które jednocześnie marzą o wymodelowaniu swoich kształtów.

Rzeźbienie sylwetki

Nie zawsze celem treningów jest utrata zbędnych kilogramów. Wiele osób zgłasza się do nas, ponieważ chcą wyrzeźbić i wymodelować swoją sylwetkę. Wówczas najlepiej sprawdzają się właśnie indywidualne plany treningowe, ponieważ możemy wszystkie ćwiczenia idealnie dopasować do potrzeb danej osoby. Każde ciało różni się od siebie i ma inne potrzeby. Inaczej wyglądał będzie trening młodej dziewczyny, która jest szczupła i nie ma zbyt wiele tkanki tłuszczowej, a inaczej mężczyzny, którego celem są spore mięśnie.

W swojej pracy podchodzimy zawsze indywidualnie do każdego Klienta, starając się spełnić jego oczekiwania. Dla nas najważniejsze jest to, jaki cel powzięła dana osoba i do tego celu dążymy sukcesywnie.

Treningi wytrzymałościowo – kondycyjne

Osoby dbające o swoją formę i kondycję muszą wiele czasu poświęcać na treningi, które powinny odbywać się systematycznie, przynajmniej kilka razy w tygodniu. Ważne jest, aby stale zwiększać czas i intensywność treningu, aż osiągnie się odpowiedni pułap. Oczywiście, takie treningi wpływające bezpośrednio na podniesienie kondycji i stopnia wytrzymałości organizmu, powinno się przeprowadzać mądrze, po konsultacji ze specjalistą. Zbyt szybkie zwiększanie intensywności ćwiczeń może być dla organizmu za dużym obciążeniem i powodować problemy. W takiej sytuacji pojawiają się często kontuzje stawów, kolan i stóp.

Do treningu trzeba się odpowiednio przygotować i przede wszystkim wykonać dobrą rozgrzewkę. Wiele osób bagatelizuje ten aspekt, a następnie pojawiają się u nich zakwasy, skurcze mięśni, czy inne problemy. Nierozgrzany organizm nie jest gotowy do treningu i na pewno nie osiągnie zbyt dobrych wyników. Bardzo dbamy o to, aby rozgrzewka angażowała jak najwięcej partii mięśni i była energetyzująca. Również po zakończeniu tak intensywnego treningu wykonujemy ćwiczenia, których zadaniem jest rozciągnięcie i rozluźnienie zmęczonych mięśni. Takie ćwiczenia powinny im przynieść relaks i przyjemność.

Trening wytrzymałościowo-kondycyjny trzeba zawsze dopasować do swoich możliwości. Wydajność organizmu pojawia się dość szybko. Dobrze jest przy tym zadbać o odpowiednią suplementację oraz uzupełnianie elektrolitów. Pocąc się, tracimy to co najważniejsze dla naszego właściwego funkcjonowania. Poza tym, suplementy mogą również działać energetyzująco, zwiększać nieco wydajność i podnosić chęć do treningu. Wiele z nich można stosować w trakcie wykonywania ćwiczeń, w postaci rozpuszczonego w wodzie proszku.

NAPISZ DO NAS: