Jak dobierać suplementy treningowe?

Rynek suplementów treningowych rozwija się w ogromnym tempie. W sklepach stacjonarnych i w Internecie można znaleźć bardzo bogaty wybór różnego rodzaju suplementów i odżywek, których producenci obiecują spektakularne efekty. Faktycznie, dzięki odpowiednio dopasowanym składnikom, można znacznie zwiększyć efekty treningu i przyspieszyć przyrost tkanki mięśniowej oraz spalanie tłuszczu. Konieczne jest jednak ich odpowiednie dopasowanie do rodzaju i intensywności treningu. W szczególności osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z intensywnymi treningami i chciałyby wzmocnić ich efekty, powinny zaczerpnąć nieco wiedzy przed zastosowaniem odpowiednich środków. Na rynku spotkać można przecież suplementy, które przyjmuje się przed, podczas, a nawet po treningu. W jaki sposób wybrać najlepsze dla siebie? Podpowiadamy, które z nich sprawdzą się w jakim przypadku.

Kiedy stosować odżywki białkowe?

Odżywki białkowe, jak sama nazwa wskazuje, to doskonałe źródło szybko wchłaniającego się białka. Warto dostarczać je zarówno przed samym treningiem, jak i po jego zakończeniu. Eksperci wskazują, że taka odżywka doskonale wpływa nie tylko na rozbudowę, ale również ochronę i regenerację mięśni, które mają za sobą przecież bardzo konkretny wysiłek. Większość osób trenujących decyduje się na stosowanie odżywek białkowych przede wszystkim rozbudowując masę. Faktycznie, jest to doskonałe rozwiązanie. Naszym zdaniem, także osoby planujące redukcję, powinny wybrać dla siebie odpowiednie odżywki białkowe. Na rozłożenie takiej odżywki organizm zużywa większą ilość kalorii, a więc efekty redukcji są szybsze i lepsze. Na rynku można znaleźć bardzo bogaty wybór odżywek białkowych. Aby zdecydować się na tę odpowiednią, najlepiej zapoznać się ze składem, jak również poradzić się swojego trenera.

Aminokwasy rozgałęzione – BCAA

Zazwyczaj aminokwasy BCAA przyjmuje się przed rozpoczęciem treningu, ponieważ stanowią dodatkowe źródło energii w trakcie wykonywania ćwiczeń. Dzięki nim, można ćwiczyć dłużej i znacznie bardziej intensywnie. Podstawowym zadaniem tych aminokwasów jest jednak hamowanie reakcji katabolicznych w mięśniach. Takie reakcje to postrach każdego kulturysty, który mozolnie buduje swoją rzeźbę i nie chce jej tracić w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. Reakcja kataboliczna w skrócie prowadzi właśnie do spalania tkanki mięśniowej i jej redukcji. Ćwicząc bardzo intensywnie, warto zdecydować się na przyjmowanie aminokwasów rozgałęzionych BCAA.

Dla kogo przeznaczona jest kreatyna?

Kreatyna to suplement, który poleca się osobom ćwiczącym na siłowni przynajmniej od roku. Jeżeli jest regularnie stosowana, pozwala na zwiększenie siły i wytrzymałości. To w prosty sposób przekłada się następnie na możliwość wykonania bardziej intensywnego treningu lub jego znacznego wydłużenie. Kreatyna nie jest suplementem obowiązkowym, jednak jeżeli zastosujemy ją w odpowiedni sposób, z pewnością pozwoli na znaczne zwiększenie możliwości. Specjaliści zalecają jej regularne przyjmowanie lub przeprowadzenie cyklu keratynowego.

Czy warto stosować węglowodany proste podczas treningu?

Węglowodany proste to doskonały sposób na szybkie dostarczenie odpowiedniej ilości energii do wykonywania ćwiczeń. Węglowodany można spożywać w postaci gotowych proszków, lub odpowiednio skomponowanych posiłków. Trzeba pamiętać o tym, że te w postaci rozpuszczalnego proszku nie obciążają układu pokarmowego, co jest istotnym aspektem w trakcie ćwiczeń. Wiele osób po posiłku narzeka na pewien dyskomfort. Węglowodany w proszku zostają również znacznie szybciej wykorzystane przez organizm.

Powyższe składniki to idealna propozycja, która pozwala chronić i jednocześnie zapewnia bezpieczną rozbudowę masy mięśniowej. Przed treningiem, zaleca się suplementowanie BCAA oraz węglowodanami prostymi. Te można spożywać również w trakcie treningu, uzupełniając je kreatyną, jeżeli trening jest bardzo intensywny i dłuższy. Białko zaleca się przyjmować już po zakończeniu treningu.

Suplementy dla osób zaawansowanych

Większość osób trenujących na siłowni korzysta również z kofeiny. Bez wątpienia jest to najbardziej znana forma redukcji zmęczenia, która pojawia się w pewnym momencie. Jeżeli kofeinę przyjmujemy w sportowych dawkach, pomaga nam zachować odpowiednią ciepłotę ciała, co wpływa na przyspieszenie metabolizmu. Składnik ten wpływa też korzystnie na koncentrację.

Chcąc zmniejszyć niekorzystne działanie kwasu mlekowego w mięśniach, warto pomyśleć też o stosowaniu beta-alaniny. Suplement ten swoje działanie opiera głównie na utrzymywaniu stał ego poziomu pH. Również cytrulina redukuje ilość kwasu mlekowego w organizmie. Poszerza nieznacznie naczynia krwionośne, co zapewnia lepsze odżywienie tkanek organizmu.

Osoby ćwiczące bardzo intensywnie, powinny rozważyć też przyjmowanie glutaminy. Składnik ten wpływa korzystnie na procesy anaboliczne i minimalizuje katabolizm w mięśniach, którego obawiają się wszystkie osoby trenujące i zwiększające masę mięśniową. Glutamina wspomaga też odbudowę glikogenu mięśniowego. Zaleca się jej przyjmowanie po zakończeniu treningu, a najlepiej przed snem.

NAPISZ DO NAS: