Dieta podczas treningów

Nie powinno być dla nikogo tajemnicą, że niewłaściwe odżywianie może zrujnować każdy wysiłek włożony w trening personalny. Dlatego bardzo rzadko lub prawie w ogóle nie zdarzają się sytuacje, w których trening pod okiem coacha odbywałby się w oderwaniu od kontroli typowo dietetycznej. Dla większości trenerów personalnych oznacza to konieczność zrealizowania dodatkowych kursów i szkoleń, na mocy których zdobywają wiedzę z zakresu dietetyki i suplementacji. Rozwiązaniem może być także wybranie profesjonalnej akademii personalnej, w której pracują zarówno spełnieni sportowo zawodowcy jak i doświadczeni, wykształceni trenerzy personalni i dietetycy – wszyscy tworzący zespół skupiony na jednym, czyli pomocy potrzebującym poszukującym nowego sposobu na życie.

Ćwiczenia i dieta jako nowy sposób na życie

Trening z trenerem personalnym pozwala przede wszystkim zreorganizować swoje życie i znaleźć więcej nowej energii życiowej na realizowanie się nie tylko po pracy, ale także w niej, w kontaktach z rodziną i bliskimi. Energia pochłaniana przez bezproduktywne zajęcia i nieodpowiednie nawyki żywieniowe może być skumulowana i skutecznie skanalizowana w taki sposób, aby odmienić życie uczestnika na lepsze, dlatego mowa jest o treningu personalnym, a nie samym treningu fizycznym.

W naszej wizji udanej pracy z uczestnikiem programu najważniejsze jest to, aby poprzez pracę nad własnym ciałem i stanem zdrowia, poprawił się przede wszystkim stan ducha i sposób myślenia. Wielu długotrwałych uczestników takich kursów podkreśla, że od zmiany w wyglądzie i kondycji dużo ważniejszy był sposób patrzenia na siebie i świat. To właśnie lwia część pracy każdego z naszych trenerów personalnych – dotarcie do świadomości trenującego i pokazanie mu, jak wiele dobrego może w jego życiu zmienić się przy odrobinie tylko wysiłku i sumiennej, regularnej pracy.

Nasi trenerzy osiągają to na różne sposoby, a w arsenale ich warsztatowych możliwości i umiejętności znajdują się m.in.:

 • przemowy motywacyjne i delikatne programowanie neurolingwistyczne;
 • prezentacja efektów osiągniętych przez innych uczestników;
 • samodzielne wykonywanie zadanych ćwiczeń;
 • współuczestnictwo w treningu z trenującym;
 • stała kontrola i nadzór nad wykonywanymi zadaniami;
 • obecność z trenującym poza salą ćwiczeniową.

Regularność ponad wszystko

Ciężki wysiłek i pełne zaangażowanie na bieżni lub siłowni nic nie da, jeśli w parze z nim nie będzie szło odpowiednie odżywianie chociażby. W jednym i drugim przypadku bardzo ważne jest regularne realizowanie założeń – jeśli nawet w danym tygodniu nie będziemy w stanie realizować planu treningowego lub w związku z rodzinną imprezą nie zachowamy reżimu dietetycznego, nie może to stanowić wymówki do całkowitego zaprzestania pracy nad własnym rozwojem. Najważniejsze jest powracanie do sprawdzonych, utartych i polecanych przez trenera metod, nawet po okresie gorszych wyników, gdyż tylko regularność może zaowocować osiągnięciem założonych celów. Nie można mieć także pretensji do swojego opiekuna za to, że założenia realizowane są zdecydowanie wolniej, jeśli nie realizuje się w stu procentach jego poleceń i założeń przygotowanego przez niego programu.

Warto zawsze pamiętać, że wyliczenia kalorii czy wskazania dietetyczne nie biorą się tylko i wyłącznie z samego suchego pomiaru parametrów masy ciała, ale również z wnikliwej obserwacji samego trenującego oraz wywiadu z nim, które to dopiero w połączeniu razem dają pełen obraz uwarunkowań rzutujących na sposób odżywiania danego uczestnika. Jeśli zaprezentowana i sugerowana dieta zawiera produkty bardzo mocno nieakceptowane przez trenującego, powinien on od razu zwrócić na to uwagę trenerowi personalnemu – istnieje całe spektrum zdrowych i odżywczych składników pokarmowych, które mogą być wymieniane i zastępowane innymi bez utraty wartości odżywczych, ale z pozytywnym skutkiem dla ogólnego stanu zdrowia.

Oczyszczenie organizmu pierwszym krokiem

Poprzez dietę wprowadzaną razem z treningiem personalnym można nie tylko się odchudzić, ale przede wszystkim przejść gruntowne oczyszczanie organizmu, gdyż pierwsze tygodnie treningu i zmiany żywienia to dla organizmu i metabolizmu człowieka prawdziwy detoksykacyjny szok. W efekcie ciężkiej pracy na siłowni i bieżni oraz poprawienia sposobu odżywiania się, pierwsze tygodnie takiego nowego życia to bardzo intensywne oczyszczanie całego organizmu ze skumulowanych latami toksyn i ubocznych produktów przemiany materii. Dlatego na początku uczciwej pracy z naszymi trenerami uczestnicy niejednokrotnie czują się źle, widzą na skórze wyraźne objawy detoksykacji i jest to najlepszy dowód na to, że ich ciało przeżywa teraz prawdziwe bolesne odrodzenie.

Po przejściu tej fazy dieta dla sportowca może znów zostać nieco przeprogramowana na bardziej wartościową i odżywczą, a mniej oczyszczającą. Bez wcześniejszej detoksykacji i prawdziwego zresetowania swojego układu metabolicznego, wysiłki fizyczne mogłyby zostać zmarnotrawione, dlatego właśnie po tym działaniu oczyszczającym we wstępnej fazie treningu rozpoznać można tych doradców personalnych, którym faktycznie zależy na pełnym i kompleksowym dotarciu do ciała oraz umysłu klienta. Dlatego też należy zwracać uwagę lub samodzielnie dopytywać trenera personalnego czy dietetyka o elementy detoksykacyjne w proponowanym programie treningowym i diecie. Te najczęściej spotykane i najbardziej oczywiste sposoby na oczyszczenie własnego ciała i poprawienie metabolizmu, to następujące zmiany żywieniowe:

 • odstawienie posiłków dostarczających toksyny (tłuste, ciężkostrawne jedzenie, produkty wysokoprzetworzone, alkohole, nikotyna, cukry proste itp.);
 • wprowadzenie substancji odżywczych i oczyszczających poprzez suplementację;
 • wypijanie ogromnej ilości wody (lub płynów jak napoje izotoniczne czy napary ziołowe z roślin o charakterze oczyszczającym, moczopędnym itp.);
 • stosowanie pokarmów bogatych w naturalny błonnik;
 • sięganie po produkty z niskim indeksem glikemicznym;
 • unikanie produktów o wysokiej kaloryczności;
 • spożywanie roślin zielonych (bogatych w przeciwutleniacze), warzyw i owoców (niwelujących zły cholesterol) czy ziaren i nasion oraz orzechów (zastąpienie białego pieczywa pełnoziarnistym itp.).

Naturalnie każdy poradnik internetowy, książka o diecie czy treningu fizycznym, podpowie ze szczegółami, jak wyglądać powinna dieta nastawiona na oczyszczenie – zarówno na poziomie metabolizmu komórkowego jak i całościowe i holistyczne podejście do detoksykacji.

Jedzenie a ćwiczenia

Jeszcze nie tak dawno dominowało – zwłaszcza wśród amatorów i niezbyt dobrze przygotowanych merytorycznie trenerów personalnych – przekonanie o najważniejszej roli, jaką w treningu wykonują białka. Chociaż aminokwasy faktycznie biorą udział w budowie komórek i tkanek i bardzo mocno przekładają się na przyrost masy mięśniowej czy regenerację uszkodzonych połączeń mięśniowych, to nie można przeceniać ich roli. Suplementowanie białek w postaci kolagenu ma oczywiście szerokie zastosowanie, nie tylko wspierające trening, ale także zmniejszające ryzyko degeneracji stawów czy wspierające odbudowę biologiczną.

Nigdy jednak takie metody nie powinny zastępować dobrze wykonywanego i bezpiecznego treningu z elementami stosownej diety. Suplementowanie mikroelementów i substancji pokarmowych z tabletek czy różnych mieszanek nie może wypierać mądrej i racjonalnej diety, a może jedynie być traktowane jako jej niezbędne uzupełnienie o substancje nie występujące naturalnie w dużym stężeniu w dostępnych np. w Polsce warzywach i owocach.

NAPISZ DO NAS: